Тетяна Колчанова: «Через 3-5 років учасники STEEL FREEDOM будуть вершити долі міст»

05 серпня, 2016
#
Цього року національний архітектурний студентський конкурс STEEL FREEDOM буде проходити вже в третій раз. Організований профільною асоціацією Український Центр Сталевого Будівництва конкурс має не тільки соціальну спрямованість, а й є хорошим освітнім проектом, що дає якісний старт професійної кар'єри українським архітекторам і проектувальникам. Про те, як з'явилася ідея конкурсу, а також особливості його організації та проведення розповіла Директор з розвитку УЦСБ Тетяна Колчанова.

Чому з'явилася ідея конкурсу?

Історично склалося, що Україна має серйозну школу проектування, визнану в усьому світі. Українські інженери мають попит за кордоном, а щорічно наша країна випускає технічних фахівців в 2 рази більше, ніж Великобританія і Польща. Тільки підготовку будівельних спеціальність в Україні здійснює 49 ВНЗ. Тому ще на початку діяльності Асоціації ми вирішили, що підемо до ВНЗ - розповісти про переваги застосування сталевих конструкцій в об'єктах комерційної і житлової нерухомості. Однак відразу виникло питання, в якому форматі це здійснити.

Студентська аудиторія - досить специфічна. З одного боку, багато студентів вже повноцінно працюють, створюють свої проекти, компанії, але з іншого - ще пару років тому вони сиділи за шкільною партою. Тому обраним форматом став конкурс, коли через залученість студентів в проект і необхідність розібратися в чомусь самостійно, ми розповідаємо про переваги застосування сталевих конструкцій в об'єктах нерухомості, консультуємо, як найефективніше їх використовувати. А через досвід і знання провідних українських архітекторів - членів журі - показуємо реальний досвід застосування металоконструкцій в Україні.

Перший конкурс відбувся в 2014 році і показав, що у проекту хороше майбутнє.

Як розроблялася концепція, бренд?

Розробка концепції та бренду конкурсу виявилися дуже цікавими завданнями в проекті, так як для нас важливим було не тільки зробити акцент на сталевих конструкціях, а й всілякими способами - через неймінг, концепцію сайту, промо-відео , правила конкурсу - показати студентам важливість свободи самореалізації.

Конкурс показує, що сталь - найбільш гнучкий конструкційний матеріал і тільки за допомогою сталевих конструкцій можливо дійсно задовольнити свою фантазію і створити проекти з видатним, можливо знаковим для міста, зовнішнім виглядом. До того ж в конкурсних завданнях практично немає обмежень творчого характеру, що дає свободу застосування сталевих конструкцій в проектах. Таким чином, з'явилася назва STEEL FREEDOM, яке повністю передає ідею проекту.


Що відрізняє STEEL FREEDOM від інших студентських конкурсів?

Сьогодні в Україні проводиться величезна кількість різноманітних конкурсів для студентів, як локальними, так і зарубіжними компаніями. Ми це з самого початку розуміли, тому основним нашим завданням було створення конкурсу, що відрізняється від інших за концепцією, умовам, візуальним супроводом, співпрацею з партнерами.

Ключовою складовою конкурсу є співпраця з українськими девелоперськими компаніями, коли в конкурсне завдання включається не гіпотетичний проект, а реальний майданчик певного цільового призначення, який знаходиться в проектному портфелі девелопера і планується до реалізації.
Ще однією відмінною особливістю STEEL FREEDOM є захист робіт перед членами журі - провідними архітекторами країни, а також відвідувачами фіналу, що проходить в форматі архітектурного фестивалю. Формат виступів допомагає студентам отримати перший досвід захисту своїх проектів і проявити себе перед їх потенційними роботодавцями. Багато учасників конкурсу продовжили подальшу співпрацю з девелоперами і членами журі.

Конкурс має на увазі тісну роботу в команді архітектора і проектувальника. Чому було обрано такий формат роботи?

Створення архітектурного проекту - це не тільки робота архітектора, це скоріше симбіоз консультанта, архітектора і проектувальника з метою створення об'єкта, що відповідає всім вимогам інвестора та сучасного користувача.

Коли студенти закінчать ВНЗ і вийдуть на ринок праці, вони зіткнуться з реальними умовами роботи, в яких конструктивну взаємодію архітектора і проектувальника неминуче.

Яка кількість студентів вже взяли участь в конкурсі?

Коли, три роки тому, ми тільки починали проект, безумовно, були побоювання щодо залучення студентської аудиторії в конкурс. І для того, щоб її дійсно забезпечити і, напевно, це правило спрацює в будь-якому проекті, необхідно прийти і особисто розповісти про ідею та концепцію конкурсу. Що в принципі ми й зробили. Тепер у нас в команді УЦСБ є така традиція: щороку, на початку вересня, ми проводимо зустрічі зі студентами в найбільших архітектурних ВНЗ країни і розповідаємо їм про конкурс, про роботу в команді, чому саме сталеві конструкції є основним завданням конкурсу, чому важливо брати участь в подібних проектах.
На нашу думку саме такий підхід і працює. Не безбарвне оголошення про конкурс, що загубилося на студентській дошці оголошень серед сотні подібних, а тільки особисте спілкування, коли ти бачиш палаючі очі студентів і можеш залучити їх в проект. За допомогою особистих зустрічей ми намагаємося забезпечити інтерес і залучення студентів до конкурсу - запитуємо їх думку щодо членів журі, лекторів для майстер-класів, обов'язково відповідаємо на всі звернення і прислухаємося до думки учасників.
За підсумками двох попередніх конкурсів нам вдалося розповісти про свій проект кільком тисячам студентів по всій Україні. Безпосередньо з роботами взяли участь 266 студентів, а відвідали фінал конкурсу близько 700 осіб. Примітно, що є команди, які в цьому році будуть брати участь в конкурсі в третій раз, є команди, які вигравали призові місця 2 роки поспіль; є команди, які вже закінчили навчання, але стежать за конкурсом і вже звертаються в УЦСС за консультаціями як діючі архітектори і конструктори.
Що відрізняє STEEL FREEDOM від інших студентських конкурсів?

Сьогодні в Україні проводиться величезна кількість різноманітних конкурсів для студентів, як локальними, так і зарубіжними компаніями. Ми це з самого початку розуміли, тому основним нашим завданням було створення конкурсу, що відрізняється від інших за концепцією, умовам, візуальному супроводу, співпраці з партнерами. Ключовою складовою конкурсу є співпраця з українськими девелоперськими компаніями, коли в конкурсне завдання включається не гіпотетичний проект, а реальна майданчик певного цільового призначення, яка знаходиться в проектному портфелі девелопера і планується до реалізації.

Ще однією відмінною особливістю sTEEL FREEDOM є захист робіт перед членами журі - провідними архітекторами країни, а також відвідувачами фіналу, що проходить в форматі архітектурного фестивалю. Формат виступів допомагає студентам отримати перший досвід захисту своїх проектів і проявити себе перед їх потенційними роботодавцями. Багато учасників конкурсу продовжили подальшу співпрацю з девелоперами і членами журі.

З точки зору цілей роботи УЦСБ, чому роботі зі студентською аудиторією відводиться настільки велика частина часу, сил і бюджету?

STEEL FREEDOM охоплює студентів 4-6 курсів 17-ти українських ВНЗ, а це близько 3 000 студентів щорічно. Це майбутні архітектори і конструктори, які вже через 3-5 років будуть вирішувати долю міст, створювати знакові проекти, як в нашій країні, так і за кордоном. Сьогодні вони беруть участь в проекті саме в той період, коли формується їх професійне мислення і є бажання бути відкритими до всього нового - пізнавати, пробувати, відкривати нові горизонти. Ми бачимо в цьому хорошу можливість зацікавити студентів напрямком сталевого будівництва, пояснити їм, що сталь - матеріал майбутнього, що дозволяє досягти більш високих темпів будівництва об'єкта нерухомості, оптимізувати його функціональність, зменшити вартість будівництва, і, звичайно ж, створити видатний архітектурний об'єкт.

По суті, конкурс - це абсолютно соціальний і повністю дотується проект УЦСБ. Як ви відстежуєте його ефективність?

Основна частина фінансування проекту лягає на плечі учасників Асоціації, проте з першого року проведення конкурсу нам вдалося отримати підтримку партнерів, компаній Armstrong, Reynaers, Метінвест-Холдинг, Прушиньскі, РУУККІ-Україна.

Ефективність проекту ми відстежуємо в першу чергу по залученості учасників в конкурс: якій кількості студентів нам вдалося розповісти про проект, скільки людей взяли участь, наскільки нам вдалося залучити ректорат і деканат ВНЗ.

Як Асоціація досягає своїх цілей через студентський конкурс?

Безумовно, конкурс - це довгостроковий проект. І для того, щоб сформувати нове покоління архітекторів і конструкторів, які розуміють переваги сталі, необхідно докласти максимум зусиль. Але ми віримо, що робота з інженерами буде більш ефективною в майбутньому, якщо ми почнемо її ще зі студентської лави.

Наскільки учасникам УЦСБ цікаво брати участь в конкурсі?

Активну участь в конкурсі дозволяє учасникам УЦСБ розповісти про свій продукт, послугу, а також є гарною платформою для просування бренду компанії як роботодавця в середовищі молодих і амбітних фахівців. Таким чином, з'являється можливість забезпечити для своєї команди пошук найкращих співробітників, студентів, які зарекомендували себе в конкурсі, а також заздалегідь сформувати у хлопців розуміння структури ринку сталевих конструкцій.

Розкажіть про майбутні плани розвитку конкурсу.

STEEL FREEDOM - це проект не на пару років. Ми готові інвестувати в нього свій час і ідеї, щоб з кожним роком залучати більше студентів в проект, пропонувати їм більше нових можливостей для самореалізації. Безумовно, в рамках конкурсу ми будемо розвивати співпрацю з ректоратами і деканатами ВНЗ, а також провідними архітекторами України, участь яких в конкурсі дозволяє об'єктивно і професійно оцінювати роботи.

Також ми підемо до девелоперів, так як бачимо в нашому проекті реальну можливість для замовників будівництва отримати не тільки нові архітектурні та інженерні ідеї, а й їх оцінку від авторитетного журі.