Сергій Юнаков: Амбітному студенту важливо, щоб його оцінив не тільки викладач, а й практикуючий архітектор

08 серпня, 2017
#
Розвиток творчого потенціалу та бажання постійно навчатися - базові риси майбутнього архітектора. До того ж, свої професійні навички сучасний студент може придбати, беручи участь в різних конкурсах, які, як вважає заслужений архітектор України, засновник архітектурного бюро YUNAKOV Architects Сергій Юнаков, придумані саме для амбітної молоді. Засновник компанії YUNAKOV Architects розкрив нам досить прості секрети завоюванні лідерських позицій на ринку.

Що вплинуло на Ваш вибір професії архітектора?

Зі шкільної лави мені подобалося будівництво, тому я вирішив стати архітектором. До того ж, я активно розвивав спеціальні навички: займався малюванням в ізостудії, навчався креслити на підготовчих курсах. Однак на архітектурний факультет в Київський інженерно-будівельний інститут я вступив тільки з другого разу.

Тобто, Ви цілеспрямовано і старанно прагнули опанувати цей фах?

Так. Більш того, рік після ненадходження я працював на будівництві і паралельно готувався до наступних вступних іспитів.

Після закінчення ВНЗ я отримав розподіл в проектну організацію «Київпроект», де і пропрацював 30 років.

Окремо хочеться відзначити, що дана організація була кузнею архітектурних кадрів для країни, де багато фахівців черпали знання і досвід, необхідні архітекторові. Можна навіть сказати, що Київпроект »дозволив мені реалізуватися, як архітекторові.

Ч то спонукало Вас почати свою справу?

Це був час розлому соціалістичної формації, коли з'являлися перші паростки підприємництва (1988-1989 роки). Час, коли талановиті і відбулися фахівці мали можливість почати самостійну діяльність і заробляти більше. Так з'явилися перші кооперативи, які організовувалися в усіх галузях економіки. На ті роки також припав період тотального дефіциту і цілковитого економічного розвалу країни, що істотно підточувало мотивацію працівників. Тобто, люди почали більше заробляти, але не могли нічого купити.

Після здобуття незалежності України наш кооператив перетворився в приватну компанію або, скоріше, в приватну майстерню.

Розкажіть, чому компанія носить Ваше ім'я?

Тут все просто і дуже логічно. З маси архітекторів, які працюють на ринку, лише одиниці могли відкрити свої приватні майстерні. Вся справа в тому, що їх впізнавані імена дозволяли їм отримувати замовлення. Цим іменах довіряли замовники і суспільство. Крім цього, якщо майстерня носить ім'я архітектора, то рівень відповідальності цього архітектора перед суспільством значно підвищується. Думаю, що замовник більше довіряє іменний майстерні, оскільки архітектор особисто зацікавлений, щоб зберегти репутацію свого імені в чистоті.

У чому секрети розвитку бренду YUNAKOV? Як стати лідером на ринку?

Найголовніше - високий рівень кваліфікації архітекторів нашої компанії. Але, крім професіоналізму, потрібно ще, щоб замовник відчував комфорт в роботі з компанією. Замовник повинен отримувати відповіді на питання, які у нього виникли і це дуже важливо, особливо сьогодні.

Чому?

Раніше в структурі замовника, як правило, був відділ капітального будівництва, в якому працювали професійні інженери-будівельники. Вони формували завдання для проектувальників і контролювали процес будівництва. Тепер все частіше замовники не мають такого підрозділу і їм важко розібратися в нюансах будівельної справи. Ми надаємо нашим замовникам додаткові послуги, які заповнюють пробіл, що виникає через відсутність служби замовника.

У чому родзинка і впізнаваність бренду «Юнаков»?

По-перше, ми працюємо з сучасними технологіями, матеріалами та функціоналом, який враховує нинішній ритм життя. Ми прекрасно знаємо, як запроектувати офісні будівлі, як воно працює в Європі і Сполучених Штатах Америки і, як воно повинно працювати в Україні. Ми постійно вивчаємо, як працює сучасне житло. Це дозволяє зробити наші проекти відповідають вимогам сьогоднішнього дня, а наші послуги затребуваними на ринку.

По-друге, ми підказуємо замовнику як раціонально і найбільш функціонально використовувати його ділянку для будівництва.

Є такі замовлення, від яких YUNAKOV Architects відмовляється?

Безумовно, є. Справа в тому, що, наприклад, в Києві, хороших майданчиків стає катастрофічно мало. Всі хороші ділянки вже більш-менш забудовані. Оскільки я багато років пропрацював в «Київпроекті», де здійснювали комплексні забудови, я підходжу до опрацювання проекту з містобудівним підходом, з урахуванням навколишньої забудови. Сьогодні ж часто-густо здійснюються точкові забудови. У разі, якщо запит замовника неможливо реалізувати на його майданчику з урахуванням містобудівної ситуації та існуючих обмежень, то ми за цей проект не візьмемося.

Ви автор проекту Південного залізничного вокзалу в м Київ. Розкажіть, чому виникла ідея створення архітектурної форми об'єкта? Чому була обрана саме сталь?

На проектування і будівництво вокзалу було відведено дуже короткий термін. Треба було здати об'єкт до Дня незалежності України. Проект стартував в березні і до здачі залишалося 5 місяців. Тому були обрані металоконструкції, що дозволяють здійснить будівництво в заданий термін. Їх застосування дозволило реалізувати архітектурний задум і виконати державне завдання.

Ви придумали ідею водоспаду в центрі холу?

Так. Спочатку ідея була відтворити міні-тропіки, де в інтер'єрі знаходилися великі живі пальми. Але, перші дні функціонування об'єкта показали, що рослини не приживуться, так як їм потрібен спеціальний мікроклімат.

Як Ви вважаєте, наскільки корисно сучасному студентові брати участь в конкурсах, таких як Steel Freedom?

Студентам обов'язково необхідно брати участь в різних конкурсах. Під час перебування мого студентства всілякі конкурси оживляли інтерес до освітнього процесу. Амбітні студенти хочуть проявити свій потенціал і їм важливо, щоб крім викладача їх творчість оцінило ще й незалежне журі. Участь в конкурсах надає прекрасну можливість для самовираження і демонстрації творчого потенціалу.

Оцінюючи номінантів і їх роботи, ми бачимо тих юних архітекторів, які дійсно прагнуть до професійного росту. А це важливо для роботодавця. У майстерні YUNAKOV Architects працює колишня моя студентка, Мар'яна Мельничук, яка зайняла друге місце на конкурсі Steel Freedom в 2014. Працюючи в нашій майстерні, вона на практиці підтвердила свою відповідність тієї високої оцінки журі.

Чому Ви почали викладацьку діяльність, і де знаходите час, щоб поєднувати роботу і педагогіку?

Мені цікаво викладати, тому що я накопичив великий досвід і знання, які треба передавати наступному поколінню. Я отримую велике задоволення від думки, що мій внесок в архітектуру не обмежиться результатом реалізованих мною проектів, а отримає подальший розвиток і вийде на новий рівень за допомогою навчання молодого покоління.

Педагогіка - це продовження моєї роботи архітектора. Ці 2 види діяльності взаємно доповнюють один одного, а не конкурують між собою. А чим більш насиченою графік - тим більш організована стає людина.

Чи змінилися підходи в навчанні архітекторів сьогодні в порівнянні з тим часом, коли Ви були студентом? У чому основні відмінності, переваги та недоліки?

Коли я вчився, програма і вимоги до дисциплін були жорсткіше. Освіта було більшим і глибоким. Зараз же навчання носить точковий характер, що в результаті, декілька збіднює інтелектуальний потенціал країни.

А як щодо комп'ютеризації? Технічна революція спрощує деякі процеси?

Якщо говорити про проектування, то комп'ютер - це та ж сама рейсшини, трикутник і олівець, тільки механізований і автоматизований. Архітектору все одно треба працювати головою і руками. Треба продумувати ескіз і ідею, а механічна робота, звичайно, спрощується.

Важливо ще й те, що інтернет дозволяє отримати інформацію з будь-якої точки планети. Таким чином, студент може детально вивчити будь-яку архітектуру світу.

На якому рівні знаходиться Україна в порівнянні зі світовими архітектурними школами розвинених країн?

Україна має великий інтелектуальний потенціал. На жаль, в останні роки простежується явна тенденція відтоку кваліфікованих фахівців за кордон в розвинені країни. Багато студентів спочатку планують продовжити свою освіту за кордоном з метою отримати там роботу і залишитися. Завдяки тому, що українцям властиво працьовитість і високий рівень інтелекту, вони успішно інтегруються в соціум в розвинених країнах світу.

У той же час, завдяки і повсюдного доступу до інтернету, межі ринку розмилися. Компанії сьогодні можуть співпрацювати з замовником з будь-якої точки світу. Наприклад, наша майстерня отримала замовлення і розробила проекти в Чорногорії, Росії, Алжирі, Казахстані, Азербайджані, Грузії та інших країнах.

Якими навичками повинен опанувати студент, щоб стати успішним архітектором?

Студент повинен вміти малювати, ліпити, креслити - це базова підготовка для творчої професії. І головне - любити процес творчого пошуку і ніколи не припиняти вчитися.

На кого порадите дорівнювати Вашим студентам?

Кожен з них цю особистість визначить самостійно в процесі своєї діяльності. Для мене хорошим прикладом є Оскар Німейєр - бразильський архітектор, який в 100 років займався проектуванням. Думаю, варто рівнятися на людину, яка все життя працювала і вчився.