Андрій Пашенько: «Сучасна архітектура неможлива без сталевих конструкцій»

09 грудня, 2014
#
Працюючи над архітектурним виглядом будівлі, сучасний український архітектор неодмінно стикається з питаннями технічних або функціональних обмежень, які заважають архітекторові повною мірою реалізувати свій творчий потенціал. У цьому ключі для молодого фахівця дуже важливо мати повний арсенал технологій і багаж знань, які дозволяли б поєднати творчість з комерційним успіхом.

Про ключових складових архітектури, а також конструктивних рішеннях дозволяють архітектору грамотно поєднувати зовнішню привабливість і функціональність в комерційних будівлях ми розмовляємо з Андрієм Пашенько, Керівником архітектурної майстерні «А. Пашенько ».

Наскільки, на Вашу думку, архітектурна складова офісів і торгових центрів впливає на їх комерційний успіх?

Сьогодні в сегментах офісної та торговельної нерухомості пропозиція перевищує попит. Тому на даному етапі розвитку ринку нерухомості дуже важливою складовою переваги клієнтів бізнес-центрів і ТЦ / ТРЦ є зовнішній вигляд будівлі. Будівля має бути красивим настільки, щоб відвідувач закохався в нього і віддав цьому об'єкту свою перевагу.

В період активного зростання ринку фахівці нашої архітектурної майстерні намагалися пояснювати клієнтам про вагомий внесок архітектурної виразності об'єктів в їх комерційну успішність. Однак далеко не завжди наше бачення знаходило розуміння в очах клієнтів. Останнім часом, в тому числі завдяки кризі, естетична сторона проектів нехай не вийшла на першу позицію за пріоритетами у інвестора будівництва, проте точно входить в трійку основних критеріїв вибору архітектури проекту.

В цьому ключі наскільки важливим є вибір стали як матеріалу, що впливає на вигляд будівлі?

Що стосується зовнішнього вигляду будівлі, враховуючи американський і європейський досвід, практично всі знакові об'єкти з запам'ятовується неординарною архітектурою виконані з металу. Це є найбільш вагомим аргументом на користь сталевих конструкцій, оскільки унікальні архітектурні рішення будівлі практично неможливо виконати із застосуванням альтернативних металу конструкційних матеріалів.

Чи припустимо, щоб на догоду архітектурної виразності об'єкта страждала його функціональність?

Таке можливо тільки в разі створення унікальних об'єктів з точки зору загальноміського або загальнонаціонального призначення. Якщо ж говорити про ринок нерухомості, то архітектура не може стояти на першому місці при розробці концепції об'єкта. У грамотно створеному проекті об'єднання функціональності та архітектурної виразності повинно бути повністю врівноважено.

Якщо створюється знаковий об'єкт, який покликаний стати символом міста, наприклад музей, опера або філармонія, в такому випадку архітектура може переважати над функціональністю.

Сучасні БЦ і ТЦ / ТРЦ столиці часто виділяються неординарними фасадними конструкціями. Чи впливає вибір конструктивної схеми елементів майбутнього об'єкта на його архітектурну привабливість?

Велику роль в можливості архітектора в повній мірі реалізувати свій творчий потенціал відіграє вибір матеріалу, з якого будуть створені ключові елементи майбутнього об'єкта. Створюючи незвичайні архітектурні форми, архітектор повинен чітко розуміти можливість їх реалізації. Це особливо актуально, для покрівельних і фасадних систем. Бажання архітектора створити запам'ятовується фасад має грунтуватися неодмінно на конструктивній можливості його виконання.

Архітектурна майстерня «А. Пашенько »розробляла проект ТРЦ Ocean Plaza. Що послужило джерелом натхнення для створення архітектурного образу об'єкта?

Важливо відзначити, що створення торгово-розважальних центрів такого типу в структурі міста дуже складно без, нехай і абстрактної, загальної ідеї. Та легенда, яка з'являється на ранньому етапі роботи над проектом, при грамотному розвитку може зіграти дуже важливу роль в комерційному успіху об'єкта нерухомості.

 

ЛЕГЕНДА, ЯКА З`ЯВЛЯЄТЬСЯ НА ранньому ЕТАПІ РОБОТИ НАД ПРОЕКТОМ, при грамотному РОЗВИТКУ МОЖНА ДУЖЕ ВАЖЛИВУ РОЛЬ У комерційному УСПІХ ОБ'ЄКТА НЕРУХОМОСТІ

ЛЕГЕНДА, ЯКА З`ЯВЛЯЄТЬСЯ НА ранньому ЕТАПІ РОБОТИ НАД ПРОЕКТОМ, при грамотному РОЗВИТКУ МОЖНА ДУЖЕ ВАЖЛИВУ РОЛЬ У комерційному УСПІХ ОБ'ЄКТА НЕРУХОМОСТІ


Назва Ocean Plaza з'явилося на стадії створення концепції ТРЦ і стало відправною точкою в реалізації планувальних рішень, а також дизайну фасаду. За плануванням було прийнято рішення про те, що основним якірним об'єктом комплексу повинен стати великий акваріум, від якого буде відштовхуватися організація всього внутрішнього простору об'єкта.

Ідея океанської хвилі на фасаді будівлі виявилася найбільш вдалою, а також в повній мірі відображала загальну концепцію ТРЦ. Тут я б відзначив, що в архітектурі фасаду Ocean Plaza первинної була ідея, а не її технічна реалізація, що стало певним викликом для проектувальників. Однак задум повною мірою виправдала себе і сьогодні - фасад Ocean Plaza є знаковим елементом ідентифікації торгово-розважального комплексу.

З якими труднощами технічного плану Вам довелося зіткнутися, в роботі над проектом Ocean Plaza?

У своїй роботі ми намагаємося на стадії ескізу піднімати планку максимально високо. А у випадку з фасадом Ocean Plaza я, зізнатися, і сам до кінця не вірив в можливість технічної реалізації архітектурного задуму. Було проведено тендер і на наше щастя підрядна організація дуже точно і якісно втілила в життя ідею архітектора. Цьому багато в чому сприяли інноваційні інженерні рішення в області матеріалів, а також сучасні комп'ютерні програми.

Що підштовхнуло Вас прийняти рішення про участь в якості члена журі в студентському конкурсі STEEL FREEDOM?

Я вважаю, що такий конкурс як STEEL FREEDOM є дуже важливим з точки зору розвитку і професійної підготовки молодих фахівців. Тому нам, як компанії, що має певний авторитет в сфері архітектури, дуже хочеться долучитися до цієї благородної і соціально відповідального проекту.


Однією з категорій STEEL FREEDOM була реконструкція з надбудовою вже існуючої будівлі. На Вашу думку, чи може архітектор реалізувати свій творчий порив, коли існуючий об'єкт накладає досить жорсткі рамки на його роботу?

У світовій архітектурі чимало прикладів, в яких при реконструкції об'єктів архітектор зміг проявити політ своє фантазії в повній мірі. Яскравим підтвердженням цього може служити реконструкція будівлі філармонії HafenCity в Гамбурзі, в якому на базі банального прямокутного складського споруди, при реконструкції архітекторові вдалося створити абсолютно унікальне з точки зору архітектури будівлю.

На які ключові моменти з точки зору архітектурного проектування варто звертати увагу учасникам архітектурного конкурсу для надання унікального вигляду будівлі?

Політ фантазії практикуючого архітектора постійно притягують до землі такі моменти як вартісні показники і можливість конструктивної реалізації архітектурної ідеї. Студентська робота тим і відрізняється від роботи практикуючого архітектора, що в ній немає особливих рамок, і молодий архітектор може в повній мірі проявити свій творчий потенціал.